MyMenu1

poniedziałek, 20 maja 2013

Toulon zdobywa Heineken Cup!

Rugbiści Toulon pierwszy raz w historii wygrali Heineken Cup. W sobotę pokonali francuskich rywali z Clermont Auvergne 16:15. Obie drużyny są pełne gwiazd światowego formatu. Wyjściowe składy złożone były wyłącznie z graczy mających na koncie występy w reprezentacjach narodowych. Kibice oczekujący zawziętej rywalizacji na pewno się nie zawiedli. Mimo że do przerwy utrzymywał się wynik 3:3, gra była bardzo twarda i emocjonująca.

W pierwszej części spotkania przeważała ekipa Clermont, w pewnym momencie prowadząc nawet 15:6. Chociaż pomeczowe statystyki wyraźnie wskazują na jej dominację (posiadanie piłki 68%, terytorium 75%), to dzień należał do Toulon. Kluczową postacią, która poprowadziła zespół do zwycięstwa był niezawodny Jonny Wilkinson. Utalentowany zawodnik nie tylko zdobył 11 punktów, ale również nakrył dropgola na dwie minuty przed końcem meczu! Na uwagę zasługuje również fakt, że Wilkinson trafił wszystkie kopy na bramkę podczas fazy play-off. Nic dziwnego, że został wybrany Najlepszym Europejskim Zawodnikiem Roku. Jest to tytuł, na który w pełni zasłużył.

Moim zdaniem był to najlepszy z czterech finałów, które toczyły się pomiędzy francuskimi zespołami. Oprócz wysokiej skuteczności łącznika ataku, decydującym czynnikiem okazała się rewelacyjna obrona (66 szarż oddanych przez Clermont, 176 przez Toulon). Kluby, być może, spotkają się jeszcze raz w tym roku - w finale francuskiej ligi Top 14.

Gratulacje dla RC Toulon i powodzenia w zdobyciu podwójnej korony!