MyMenu1

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Ulster i Leinster w finale Heineken Cup

W obu półfinałach tegorocznego Heineken Cup zwyciężyły irlandzkie drużyny. Mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie.

Ulster - Edinburgh 22:19
W sobotę drużyna z Ulster po raz drugi w historii zapewniła sobie awans do finału Heineken Cup. Irlandczycy pokonali bardzo ambitnie grających Szkotów 22:19. Niemal przez całe spotkanie utrzymywał się wynik kontaktowy, mimo że gra była wyrównana, to gospodarze lepiej poradzili sobie w tym trudnym pojedynku. Rugbiści z Ulster popełnili znacznie mniej błędów indywidualnych, dodatkowo dominowali w młynach zwartych. To wystarczyło, by zwyciężyć wymagającego rywala. Warto nadmienić, że wszystkie 11 kopów na bramkę w tym meczu było skutecznych. Spotkanie, choć nie obfitowało w spektakularne akcje, na pewno mogło się podobać. Obie drużyny grały twardo i walczyły bardzo ambitnie - szczególnie było to widoczne w obronie i przegrupowaniach. Gratulacje dla Ulster i słowa uznania za bardzo dobrą postawę dla Edynburga.

Clermont - Leinster 15:19
Niedzielny półfinał dostarczył więcej emocji niż niejeden horror. Od początku spotkania gra była bardzo wyrównana. Po czterdziestu minutach Francuzi prowadzili 12:6. Tuż po zmianie stron, po znakomitej akcji Roba Kearneya jedyne w tym meczu przyłożenie zdobył Cian Healy. Po udanym podwyższeniu rugbiści z Leinster objęli prowadzenie. Celny dropgol zwiększył ich prowadzenie do 4 punktów - wynik na tablicy 12:16. Francuzi odpowiedzieli karnym zmniejszając różnicę do jednego punktu. Ostatnie piętnaście minut spotkania było jeszcze bardziej dramatyczne. Najpierw Jonathan Sexton trafił bardzo ważnego karnego, który zwiększył przewagę Leinster do czterech punktów. Skuteczność kolejnego karnego musiała być rozstrzygnięta przez TMO - po kilkukrotnym obejrzeniu powtórki, sędzia uznał, że piłka minęła słupek po niewłaściwej stronie. Wynik pozostał bez zmian. Czas działał na korzyść gości, Francuzi podjęli desperackie ataki, aby w ostatnich minutach zdobyć zwycięskie przyłożenie. Byli bardzo bliscy sukcesu - na kilka minut przed końcem gry wyglądało na to, że Wesley Fofana przechylił szalę zwycięstwa na korzyść gospodarzy, jednak wideopowtórka pokazała, że punkty nie zostały zdobyte właściwie. Przez ostatnie minuty gra toczyła się na metr przed polem punktowym Irlandczyków, jednak zawodnicy Clermont nie zdołali już sforsować doskonałej obrony gości. Rugbiści z Leinster zwyciężyli, zwiększając passę spotkań bez porażki w Heineken Cup do 14 meczów.

19 maja w finale na Twickenham czekają nas derby Irlandii Leinster - Ulster.