MyMenu1

czwartek, 22 marca 2012

Poradnik kolekcjonera odznak rugbowych

Kolekcjonowanie pamiątek związanych z rugby może być świetnym hobby. Ja od kilku lat zajmuję się zbieraniem odznak związanych z rugby piętnastoosobowym. Obecnie posiadam prawie 1000 unikalnych eksponatów, a zbiór stale się powiększa. Poniżej przedstawiam krótki poradnik, w którym podzielę się kilkoma spostrzeżeniami oraz poradami dotyczącymi kolekcji. Mam nadzieję, że informacje okażą się przydatne dla początkujących kolekcjonerów, być może także osoby posiadające pokaźne zbiory znajdą tu coś dla siebie.

1. Decyzja
Początek jest zazwyczaj podobny. Wszedłeś w posiadanie kilku pamiątek sportowych (odznak, naklejek, proporczyków, etc.), które szkoda było wyrzucić? Zobaczyłeś zbiór u znajomego i zapragnąłeś stworzyć podobny? Niezależnie od tego co było inspiracją, najważniejsze jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu kolekcji.  Jeśli się zdecydowałeś - gratuluję. Pierwszy i najważniejszy krok za tobą.

2. Jak powiększać kolekcję
Sposobów na rozbudowę zbiorów jest kilka. Nieocenionym źródłem mogą stać się twoi znajomi. Zawiadom ich, że interesujesz się odznakami. Może uda im się natrafić na pamiątkę gdy będą na meczu lub na wakacjach i przywiozą ci prezent. Dowiedz się czy ktoś kogo znasz nie kolekcjonuje odznak, może odstąpi ci kilka podwójnych, albo wymieni się z tobą. Obserwuj serwisy aukcyjne takie jak Allegro czy eBay. Często można tam natrafić na prawdziwe unikaty. Sprawdź strony internetowe klubów i federacji. W Polsce nie jest to jeszcze bardzo popularne, ale za granicą większość z nich prowadzi sklepy internetowe, w których można kupić oficjalne gadżety. Zwróć uwagę na giełdy staroci i sklepy z pamiątkami sportowymi. Od czasu do czasu uda się znaleźć coś interesującego.

3. Katalogowanie
Wraz z rozwojem kolekcji warto zastanowić się nad wprowadzeniem odrębnych działów, oraz przyjęciem kryterium na podstawie, którego będzie odbywać się selekcja nowych obiektów. O ile policzenie kilkunastu czy kilkudziesięciu odznak nie powinno przysporzyć trudności, to przy kilkuset może nie być to takie proste. Warto wiedzieć ile sztuk posiadamy w każdym z działów. Np. ile znaczków federacji, ile klubów, itd. Kryterium podziału jest sprawą indywidualną, jednak z pewnością ułatwi utrzymanie porządku oraz rozwój kolekcji. Polecam zdigitalizowanie zbiorów,  czyli sfotografowanie każdego z eksponatów i umieszczenie go w odpowiednim katalogu na komputerze. Szczególnie pomocne są programy do przeglądanie zdjęć, takie jak darmowa Picasa czy płatne ACDSEE. Przeglądarki graficzne to potężne i bardzo użyteczne narzędzie, które pozwoli utworzyć galerię, automatycznie policzy obiekty, czy wygeneruje miniaturki. Przy odpowiednim doborze nazw plików, będzie można bardzo szybko odnaleźć interesujący nas eksponat, bez konieczności fizycznego szukania go w zbiorach. Fotografie okażą się także bardzo przydatne jeśli zechcemy podzielić się zbiorami w internecie.

4. Eksponowanie
Nawet najwspanialsza kolekcja straci na uroku, jeśli nie będzie odpowiednio prezentowana. Powyżej wspomniałem o przydatnych programach komputerowych. Teraz zajmę się problemem eksponowania odznak w rzeczywistości. Wiele zależy od wielkości zbioru. Jeśli jest on niewielki, to nie ma problemu. Do ciekawej prezentacji może posłużyć koszulka, szalik czy czapka ulubionej drużyny. Inną metodą jest wpięcie odznak w tekturową planszę lub klaser. Jeśli kolekcja jest większa, proponuję użyć tablic korkowych. Tablice można dostać w różnych rozmiarach, od małych - kilkunastocentymetrowych do bardzo dużych, dochodzących do dwóch metrów wysokości. Szczególnie godne polecenia są te pokryte materiałem. Odznaki prezentują się na nich bardzo ładnie. Dla bardziej wymagających dostępne są gablotki z zamykanymi drzwiczkami. Jak widać możliwości jest wiele, warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na uzyskanie dobrego efektu.Mam nadzieję, że porady okażą się pomocne. W razie pytań lub uwag proszę o kontakt. Powodzenia w zdobywaniu nowych okazów. Zachęcam również do zapoznania się z moją kolekcją odznak rugbowych.

kliknij aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

6 komentarzy:

 1. Super kolekcja!
  Robi ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super kolekcja :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacjna kolekcja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super kolekcja. Ale i ja zapraszam na mój blog o odznakach sportowych z Lublina. Pisany jest codziennie.

  http://odznaki.bloa.pl/

  OdpowiedzUsuń